"Legenda Klimka" - amatorski film dokumentalny o konstruktorze i wykonawcy pierwszych radiotelefonów używanych do łączności w górach przez GOPR i polskich himalaistów -  a zarazem moim Dziadku.
"Legenda Klimka" Kraj: Poland (2018) Czas trwania: 40min. Producent: Julia Kaczorowska Reżyseria: Julia Kaczorowska Zdjęcia: Julia Kaczorowska, Filip Gracki Montaż: Julia Kaczorowska, Filip Gracki Występują: Wojciech Nietyksza, Anna "Antenka" Kokesch, Maciej Gąsienica, Ryszard Dulski, Jerzy Surdel, Jadwiga Nietyksza, Konstanty "Kot" Chitulescu
/ Magazyn Taternik, 1960:
"Co może zrobić ratownik, nie mający kontaktu z asekurującymi go towarzyszami? Może tylko zaufać kolegom-ratownikom, ich doświadczeniu, znajomości terenu i... szczęściu. (...) Taki sposób ratowania jest ryzykowny. Czasem ryzyko jest zbyt duże i nasuwa się pytanie: czy można sobie na to pozwolić? Zdawałoby się rozwiązanie sprawy jest zupełnie proste: zakupić kilka lekkich radiotelefonów - i łączność jest!
Otóż trwające od kilku lat starania Pogotowia o radiotelefony nie dały rezultatów. Wiele instytucji i osób obiecywało: dostaniecie, ułatwimy zakup, zrobimy wam. I do tej chwili radiotelefonów nie ma, ale niebezpieczeństwo zjazdów bez łączności pozostało."
Magazyn Taternik 1966:
"GOPR ma już radiotelefony! Grupa Tatrzańska otrzymała pierwszą partię radiotelefonów krajowej produkcji. Są to aparaty o wysokim standardzie, a ich konstruktorem, a zarazem wykonawcą jest inż. Wojciech Nietyksza z Warszawy.
(...) W poważnych akcjach wspinaczkowych czy ratunkowych aparat ten może oddać nieocenione usługi." /
PREMIERA
Premiera filmu odbyła się się 02.09.18 na Spotkaniu z Filmem Górskim z Zakopanem.
Pokazy filmu:
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku Zdrój (20-23.09.18)
Warszawski Przegląd Filmów Górskich, Kino Wisła, Warszawa (9.12.18)
Mount Everest 1980, WuWu & Muzeum Polskiej Wódki, Warszawa, po spotkaniu z Ryszardem Dmochem (18.02.19)
Cały film już dostępny na YouTube.

You may also like

Back to Top